google22e3e468f76438ed.html UA-90424312-1

کسب و کار چیست

کسب و کار چیست؟

تعریف کسب و کار

بطورساده هرگونه فعالیت اقتصادی که در آن کالا ، خدمات ویا ایجاد محتوا تولید شود و در آن صرفه اقتصادی ایجاد کند کسب و کار میگویند.در هر کسب و کار حتما باید مشتری وجود داشته باشد حال میخواهد این مشتری یک فرد عادی باشد یا یک شرکت بزرگ و یا حتی یک دولت

 

 

هدف اصلی از کسب و کار

هدف اصلی هر کسب وکار در وهله اول کسب درامد و بدست آوردن سود است درواقع اگر کسب وکاری بدون سود باشد پس از مدتی ورشکست میشود و بعد از مدتی از آن کسب و کار خبری بدست نمیاید. در اینجا ما باید تعریف درستی از سود داشته باشیم سود از اختلاف درامد بدست امده با هزینه های تولید یا فروش بوجود میاید. پس ما باید تا آنجا که امکان دارد نسبت به پایین اوردن هزینه های کسب و کار اقدام نمائیم.

یکی از دلایلی که باعث رونق کسب و کار اینترنتی و الکترونیکی شده است همین مورد است ، شما در کسب و کار اینترنتی با توجه به این که هزینه های اجاره یا خرید دفتر و محل کسب و کار را نمدهید در وهله اول هزینه خود را پایین میاورید و در وهله دوم با کم کردن هزینه های پرسنلی انبارداری و ….. باعث رونق کسب و کار و دریافت سود بالاتری میشود.

  

دلایل ایجاد کسب و کار

همانطور که قبلا نیز عنوان شد هدف اصلی هر کسب و کار کسب درآمد و بدست آوردن سود است ولی بغیر این با ایجاد هر کسب و کاری تعدای از افراد جامعه نیز دارای شغل شده و این خود یک ارزش اجتماعی بزرگ است که باعث رشد و شکوفای کشور میگردد

 

جایگاه مشتری

همانطور که قبلا عنوان شده دلیل بوجود آمدن و استمرار هر کسب و کار وجود مشتری هست یعنی با بودن مشتری است که کسب و کارها رشد میکنند و به فعالیت خود ادامه میدهد .

خواسته مشتری

متاسفانه در اکثر موارد صاحبان کسب و کار فقط از نگاه خود به درخواست مشتری نگاه میکنند که همین کار هم باعث از دست دادن بازار و مشتری خود میشود ، در صورتی که اول باید ما از نگاه مشتری به درخواست آنها نگاه بکنیم بعد از اینکه علاقه و درخواست مشتری را متوجه شدیم باید با ایجاد ارزش و یا بعبارتی چیزی بالاتر از درخواست مشتری برای او ایجاد انگیزه برای خرید از محصول را بنمائیم.

مشتری برای خرید از کسب و کار ما به سه دلیل عمده اقدام میکند:

  • قیمت
  • نوع آوری و ارزش افزوده
  • خدمات پس از فروش

قیمت: یکی از مهمترین دلایل خرید مشتریان از هر کسب و کار قیمت پایین تر با کیفیت مطلوب است که قبلا به این موضوع پرداخته ایم.

نو آوری یا ارزش افزوده: در این مدل ما برای مشتری خود در کسب و کار ایجادی با یک نو اوری کوچک یا ارزش افزوده برای او حلقه اتصال مشتری به کسب و کار خود را میدهیم

خدمات پس از فروش: امروزه یکی از مهمترین درخواست مشتریان از هر کسب و کاری خدمات پس از فروش میباشد میخواهد این خدمات پس از فروش با جوای یک تلفن باشد و یا اینکه ارسال متخصص و یا قطعه یدکی برای مشتری.

شاید این موارد خیلی پیش پا افتاده بنظر میرسد ولی با توجه به رقابت شدید بین کسب و کارها و تعداد زیاد عرضه کننده ها همین موارد کوچک باعث رشد شما میشود.

حال با یک مثال کوچک میخواهیم تمام موارد عنوان شده را بیان کنیم

 

 

شما یک کسب و کار راه انداخته اید که در آن کسب و کار با تولید گل مصنوعی

میخواهید کالا را بفروش برسانید اول باید ببینیم در بازار چه نوع گلی با چه رنگی مورد علاقه اکثر مردم است بعد از آن باید با یک تغییر کوچک و اضافه کردن یک ایتم کوچک مشتری را ترغیب به خرید بکنیم مثلا اضافه کردن یک پروانه زیبای کوچک پلاستیکی بر روی گل مصنوعی یا ایجاد اسانس بروی گل(ارزش افزوده یا ایجاد محتوا) یا پیشنهاد تعویض گل خریداری شده بعد از مثلا سه ماه با گل جدید با تخفیف ویژه و (خدمات پس از فروش) و یا با پایین آوردن قیمت در صورت خرید بیشتر از یک کالا (قیمت)….

مطالب عنوان شده بصورت مقدمه میباشد جهت تکمیل مطالب عنوان شده منظر هطالب بعدی باشید.

 

  

 

 

درباره نویسنده

با سلام پرویز عسکری نایینی هستم ، مدرس و مشاور کسب وکار با ارئه رویکردهای نوین روز دنیا خوشحال میشوم بتوند به عزیزانی که به مشاور احتیاج دارند کمک کنم

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *